https://tummennuskalvot.fi/

Vettä auton sisään raitisilmasuodattimen kotelosta

Q.Atro

Uudenkarhea
Liittynyt
12.6.2014
Löytyisiköhän täältä apua kosteusongelmaan?
Kuinkahan paljon kosteutta on normaalisti lämmitys-/ilmastointilaitteessa?
Pitäisikö raitisilmasuodattimen kotelon olla vesitiivis?
Näyttäisi tulevan vettä sitä kautta sisään apukuskin puoleiselle matolle.
Auton vesireiät olivat tukossa, täynnä neulasia, lehtiä ja muuta moskaa. Putsasin ne, mutta silti tulee vettä sisään.
Voiko lämmitysjärjestelmään jäädä jonnekin vettä, joka sitten ajan saatossa tulee pois ja vuoto lakkaa?

Niin, auto on Honda Civic HB 2008, jos vaikka jollakin on omakohtaista kokemusta samasta autosta.
 
Ymmärtääkseni kotelosta pitäisi sade tms vedet tulla itsestään ulos eikä siitä eteenpäin olisi syytä veden päästä. Jos vedenpinta in tukoksen takia noussut yli äyräiden niin saattaahan siellä järjestelmässä olla "notkoja" joihin vesi on jäänyt.

Oman kokemuksien perusteella muista merkeistä puhaltimeen pääsee käsiksi hanskalokeron alta ja se on todennäköisesti "alin" kotelo jos putkistoa lasketa. Oletko avannut tätä?

Pystytkö testaamaan vaikka kastelukannulla vedenkulkua? Pääsetkö näkemään kohdan josta vesi tulee kabiiniin? Itsellä joskus pääsi kattoluukun vedenpoistoletku irti yläpäästä ja se valui a pilaria pitkin jalkatilaan.
 
Kiitos linkistä.

Vesireikien putsauksen jälkeen kaatelin vettä lasille ja kaadettu vesi tuli ulos auton alta roiskeläpän vierestä. Samoin ilmastoinnin kondenssivettä tulee myös auton alle, eli poistoletkukaan ei pitäisi olla tukossa.
Kuitenkin vettä tulee myös tuolta suodatinkotelon kautta.

Täytyy vielä tutkia tuota suodatinkotelon seutua.

Tuossa Hondassa vaan on kaikki muovit ärsyttävillä muovikynsillä kiinni, eikä oikein uskalla ilman räjäytyskuvia repimään auki, kun ei ole oma auto :)  Netistä koitin tuloksetta etsiä purkukuvia.
 
Kyllähän sieltä suodatinkotelon pohjalta löytyi tukkeutunut pieni vedenpoistoreikä. Eli vika löytyi linkin vihjeen avulla. Kiitos vielä kerran Ale :)