Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kettu sanoi:Sallithan tyhmän kysymyksen, mitä virkaa noilla on?
Ihan ulkonäköjuttu?
Eikö tuo heikennä renkaan kiinnitystä, kun itse pitävä osa on pidemmän vipuvarren päässä?
Oisko saman asian (kovemmalla hinnalla tietty) ajanut leveämpi vanne?
Kettu sanoi:Sallithan tyhmän kysymyksen, mitä virkaa noilla on?
Ihan ulkonäköjuttu?
Eikö tuo heikennä renkaan kiinnitystä, kun itse pitävä osa on pidemmän vipuvarren päässä?
Oisko saman asian (kovemmalla hinnalla tietty) ajanut leveämpi vanne?
Kettu sanoi:Ok, jos Porsche itse suosittelee, niin eiköhän insinöörit ole laskeneet homman toimivan.
Ja uskon jopa tuon ajettuvuuden paranemis-väitteen, jos ajetaan reippahasti,
mutta tuleeko sille oikeasti tarvetta, on varmaan monella marginaalinen kysymys.
Joka tapauksessa, itse en uskaltaisi moisia laittaa, ainakaan, jos eivät ole aivan originaalitarvikkeita.
Laittomia? Kai tähänkin on jokin syy?
Kennedy sanoi:Takana näyttää hyvälle spacereilla ja edessä liian sisällä.
Eli taakse 18mm ja eteen 25mm
Jos tuntuu pahalle niin pykälää kapeammat kumit niin ei tule liian ulos reuna.
mremonen sanoi:Josta tulikin mieleen, että onko spacerit aina lähtökohtaisesti laittomat? Eli pitääkö ne poistaa ennen kuin lähtee leimailemaan?
mremonen sanoi:Josta tulikin mieleen, että onko spacerit aina lähtökohtaisesti laittomat? Eli pitääkö ne poistaa ennen kuin lähtee leimailemaan?
Karvis sanoi:On laittomat, joten pois vaan.
Skula sanoi:Höpötihöi. Riippuu vähän mistä roikkuu![]()
Skula sanoi:Höpötihöi. Riippuu vähän mistä roikkuu![]()
Karvis sanoi:. Mutta esimerkiksi automerkin alkuperäisiin vanteisiin on turha haaveilla spacereitä luvallisesti.
Skula sanoi:Vieläkin puppua.![]()
Karvis sanoi:No läväytäppä pöytään ohjeistus joka tuon sallii.
Karvis sanoi:jos vanteet ja spacerit on yhdessä hyväksytetty yhteensopivaksi ko. automalliin niin homma ok.
10 §
Vanteiden ja renkaiden muutokset
1. Autoon asennettavat vanteet eivät saa merkittävästi lisätä pyöränlaakereihin tai ohjauslaitteisiin kohdistuvia rasituksia verrattuina auton alkuperäisiin vanteisiin. Vanteiden vaihdon seurauksena auton kunkin akseliston raideväli saa muuttua enintään 30 mm alkuperäiseen verrattuna, ellei auton valmistaja muuta ilmoita. Vanteiden on asennusmitoiltaan oltava pyörännapaan sopivat. Vanteita, joissa on soikeat, eri jakoympyröille sopivat pultinreiät, ei saa käyttää. Vanteiden tulee olla auton akselimassoille ja teholle sopivat.
2. Auto on muutoskatsastettava, jos:
a) vanteen nimellishalkaisija poikkeaa alkuperäisestä yli 26 mm; tai
b) renkaan leveys poikkeaa alkuperäisestä yli 30 mm.
3. Renkaan ulkohalkaisijaa ei saa suurentaa enempää kuin 51 mm eikä leveyttä enempää kuin 102 mm alkuperäiseen renkaaseen nähden. Jos renkaan ulkohalkaisijaa suurennetaan, on nopeusmittarin näyttämä tarvittaessa korjattava.
4. Auton pyörännavan ja vanteen väliin ei saa asentaa sovituskappaleita.
-TimoS- sanoi:Mulla oli Fiatissa tällainen yhdistelmä - eli vanteita ei voinut asentaa ilman ulokkeita, ja sen offsetin sai valita muutamasta vaihtoehdosta.
Tiedä sitten laillisuudesta, myyjän mukaan kyllä. Sekin pirssi meni vaihtoon ennen ekaa katsastusta...
Offia, anteeksi.
Karvis sanoi:On tosiaan myynnissä vanteita jotka on tarkoitettu asennettavaksi adaptereiden kanssa eikä niitä välttämättä voi muuten edes asentaa, mutta ne ovatkin ihan eri asian kun ovat sellaiseksi suunniteltu ja käsittääkseni niissä adapteri on osa vannetta. Eri asia kuin spacerit.
Skula sanoi:Toisaalta ei olisi ensimmäinen tilanne kun eri katsurit toimii eri tavoin ihan jopa vierekkäissä toimipaikoissa, joten vastakkaisia tarinoitakin varmasti kuulee..
Karvis sanoi:Tunnetustihan sillä ei ole paljonkaan väliä jos joku katsuri muutoksen hyväksyy, joku toinen sen voi poistattaa vaikka muutos olisi otteessakin. Työkaverikin katsasti Ocunsa jonka pitkissä on thyyning xenonit eikä katsastaja ollut maininnut asiasta mitään, mutta ei ne silti lailliset ole.