https://www.popvakuutus.fi/asiakaspalvelu/yhteistyokumppaneiden-edut?utm_source=autostadium&utm_medium=banner&utm_campaign=autovakuutus_autostadium_jatkuva&utm_content=autovakuutus_0418

Opel Zafira 2017 -->

otj

Klassikko
Liittynyt
15.2.2016
Hienolta näyttää. Taitaa olla enemmänkin facelift kuin kokonaan uusi malli, kylkilinja näyttää samalta kuin nykyisessä Zafirassa.

Vielä kun Opel saisi markkinoille Mokkaa isompia katumaastureita, alkaisi olla aika monipuolinen valikoima tarjolla.
 

tai

Legenda
Liittynyt
23.12.2013
Harmillisesti keulassa on luovuttu persoonallisista bumerangeista. Pieni menetys sen rinnalla, jos uusi malli menestyy edes kohtuullisesti paremmin kuin tourer, niitä kun ei juuri meilläpäin liikenteessä näe.
 

otj

Klassikko
Liittynyt
15.2.2016
Kumma homma, että ei ole matriisiledejä tarjolla, eli ihan Astran tasolle ei ole valotekniikaa uudistettu.

Bensakoneetkin näyttää olevan vielä sitä vanhaa sukupolvea, mikä oli esim. J-Astran keulalla.
 

JakeS

Legenda
Liittynyt
22.12.2013
Oliskohan vaikutusta sillä, että lopputulos on enemmänkin fl-malli. Autohan on sama lukuunottamatta keulan ilmettä ja mittaristo/kojelautaa.
Dieselit ovat myös vanhaa mallia.
 
D

downtime

Vieras
FL tämä tosiaan on. Pohjalevy on edelleen sama kuin aiemmassa Zafirassa.

Mutta nuo moottorit. Eikö oikeasti parempaan pystytty.
 

Pepeto

Klassikkoainesta
Liittynyt
23.12.2013
downtime sanoi:
FL tämä tosiaan on. Pohjalevy on edelleen sama kuin aiemmassa Zafirassa.

Mutta nuo moottorit. Eikö oikeasti parempaan pystytty.

Joo. 150 gramman päästöillä ei ole asiaa meidän firmassa liisariksi ja kun automaatin haluaa, kaikki automaattiversiot ovat tämän takia poissuljettuja vaihtoehtoja.
 

Marty McFly

Klassikkoainesta
Liittynyt
22.12.2013
Vähän samasta asiasta laitoin tuonne Mokka-ketjuun, eli Zafiran 1.6 ja 2.0 dieselkoneet ovat kyllä ymmärtääkseni uusimpia saatavilla olevia ja tulivat autoihin 2014-2015 vuodenvaihteessa. Myös tuo 1.6 bensaturbo on uusin mahdollinen vain noin kolme vuotta vanha moottorikonstruktio, joten sekään ei ole todennäköisesti ihan heti uudistumassa. 1.4 sitävastoien taitaa olla vanha, eeli sitä lukuunottamatta moottorit lienevät samoja kuin Astrassa.

Korkeat päästöt läpi malliston selittynevät enemmänkin auton painolla ja automaattien kohdalla vanhahtavalla laatikolla.