https://go.popvakuutus.fi/t/t?a=1891764192&as=1920463831&t=2&tk=1

Mercedes-Benz CLA (C178, 2025-)

Tekniikan maailma koittaa parantaa @Marko_K ja @JiiJii71 ajamaa 24h testiä CLA:lla:


...mutta huijaavat penteleet:
Ennakkolaskelmiemme mukaan pisin toimintamatka saavutetaan ajamalla 120 km/h. CLA:n erinomaisen aerodynamiikan ansiosta moottoritienopeus nostaa kulutusta siedettävästi, ja nopea pikalataus kompensoi kasvaneen lataustarpeen.

Suoritamme kokeen E18-moottoritiellä Sipoon ja Pyhtään välillä, josta uskomme löytäneemme optimaalisen yhdistelmän moottoritietä ja tehokasta pikalaturia.
Eikö se pitäs ajella randomisti jossainpäin Suomea niinku "oikeesti" eikä jotai 120 motaria eestaas, etenkin nyt talvirajoitusten aikaan. Höh...

No, tuloksia odotellessa.
 
Näköjään on (oletettavasti) kääntöpisteissä 800V Kempowerit (Neste Sipoonlahti ja ABC Majakka Pyhtää), välilläkin pari vaihtoehtoa. Voishan tuota ehkä kolmostiellä ajaa Nurmijärvi-lähelle Tamperetta väliä myös. Samoin Nelostiellä Heinolaan asti. Olisi vähän pidempi tuo yhdensuunnan väli. Lyhkäisempi päätepisteiden väli tietysti helpottaa kuskien vaihtoa ja huoltoa.

Mutta ihan mielenkiintoinen testi.
 
Eikö se pitäs ajella randomisti jossainpäin Suomea niinku "oikeesti" eikä jotai 120 motaria eestaas, etenkin nyt talvirajoitusten aikaan. Höh...

Se nyt oli se meidän puritaatinen tapa ettei samaa tietä kahteen kertaan eikä edes kahteen suuntaan samaa, mutta onhan tuo ok noinkin -- eri "laji" tietty.

2640 km on mun lottorivi. Neljässä tunnissa aina 440 km ajoa josta 20 minsaa latausta.
 
Hyvää vauhtia kyllä pystyy CLA:lla pitämään. Ensimmäinen tuhat kilometriä n. 9,5h latauksineen ja kuskinvaihtoineen.
Hyvä idea Tekniikan Maailmalta tämä koe. Täydellinen olisi jos olisivat ottaneet vielä Toyotalta BZ4X:n verrokiksi😀
 
Siellä on vissiin jo illalla hieman neljän jälkeen pudonnut rajoitus 120->100 ja on edelleen. Verottaa ikävästi matkaa. Mutta kyllä niiden pitäisi silti saada 2500 kilsaa kokoon.

Viisi ukkoa CLA:ssa on kyllä hauska twisti haasteeseen.
 
Tilanne tällä hetkellä: Autolla on ajettu koko eilinen päivä ja viime yö, ja useita kuskinvaihtoja ja latauksia on tehty. Ensimmäinen tuhat kilometriä tuli täyteen tiistaina noin kello 20.40, ja aamulla kello 9.10 (eli tasan kaksi tuntia ennen ajon päättymistä) mittarilukema oli 2 232 kilometriä. Uusi suomenennätys on siis syntynyt, mutta korotamme sitä vielä ajamalla kaksi seuraavaakin tuntia.
Suunnilleen tunnin päästä on 24h täynnä.
 
TM:n artikkelista poimittu kohta:

Kaikki ennätysajoyrityksen pikalataukset ovat nyt tehty. CLA ei osoita minkäänlaista latausväsymystä, vaan viidennellekin lataukselle saavuttaessa auto ilmoitti olevansa valmis yli 300 kilowatin tehoihin, jos laturi vain jaksaa.

Ei ole mikään Toyota siis. Hienoa on ollut sähköautojen ajoakkujen kehitys viime vuosina (y)
 
TM:n artikkelista poimittu kohta:

Kaikki ennätysajoyrityksen pikalataukset ovat nyt tehty. CLA ei osoita minkäänlaista latausväsymystä, vaan viidennellekin lataukselle saavuttaessa auto ilmoitti olevansa valmis yli 300 kilowatin tehoihin, jos laturi vain jaksaa.

Ei ole mikään Toyota siis. Hienoa on ollut sähköautojen ajoakkujen kehitys viime vuosina (y)

Mielenkiintoista aikanaan nähdä, että miten akut kestävät noita isoja lataustehoja. 300kw ja nyt puhutaan kohta jopa 500kw tehoista.
 
Mielenkiintoista aikanaan nähdä, että miten akut kestävät noita isoja lataustehoja. 300kw ja nyt puhutaan kohta jopa 500kw tehoista.
Niinpä vai onko sekin ongelma selätetty. Akkukemiaa muuttamalla lataustehoja voitu nostaa mutta onko tuollaiset latausnopeudet miten myrkkyä akuille niin nähdään parin kolmen vuoden päästä jahka porukka alkaa autojen akkuja testaamaan.
 
Niinpä vai onko sekin ongelma selätetty. Akkukemiaa muuttamalla lataustehoja voitu nostaa mutta onko tuollaiset latausnopeudet miten myrkkyä akuille niin nähdään parin kolmen vuoden päästä jahka porukka alkaa autojen akkuja testaamaan.

Niin varmasti kehitystyötä on tehty asian suhteen, mutta toisaalta markkinat haluaa aina vain isompia lataustehoja ja vieläpä niin, että lataus jatkuu isolla teholla sinne 80% asti. Aikanaan olemme viisaampia.
 
Akkukemiaa muuttamalla lataustehoja voitu nostaa mutta onko tuollaiset latausnopeudet miten myrkkyä akuille niin nähdään parin kolmen vuoden päästä jahka porukka alkaa autojen akkuja testaamaan.

Enpä uskoa että mitään nykytilannetta suurempia ongelmia ilmenee. Latausvirrat on kuitenkin melko samoissa kuin perinneakuissakin. Jännite vain on tuplat.

Ja sitten kun tulevaisuudessa omankin automerkin akut ottavat juissia vastaan kovemilla tehoilla, nämä spekuloinnit toki unohtuu. Eipä tästä kauaa ole kun Toyota-miehet henkeen ja vereen perusteli, miten 1-vaiheinen kotilataus on kaikille täysin riittävä ja ei ole mitään todellista tarvetta 3-vaihelaturille. Jostain syystä nämä kommentit sitten loppuivat, kun Toyotakin sai 3-vaihelaturin peltiensä alle.
 
Ja latausverkostokin seuraa perässä.

ABC:kin just uutisoi, että tuovat kohta ensimmäiset 500kW laturit Suomen palveluasemille.
Saa nähdä mitä sinne ABC:n pihalle lopulta ilmestyy. Itse veikkaan Alpitronicin 1MW:n laturia, jossa on letkuja enemmän kuin 2kpl. En yllättyisi, jos tulee jopa 8 letkua ja eipä tuo sitten enää hirveästi eroaisi kemppiläisistä kentistä.
 
ja toisaalta kuinka moni lataa autoaan jatkuvasti maksimitehoilla?
 
Kyllähän CLA parempaankin pystyisi. Nyt meni ensimmäinen 1000km 9,5h kun Björnillä meni tasan 9h.

Noilla on nopeus laskenut tasaisesti. Ekat 550 km vei 5,5 tuntia eli keskinopeus 110 km/h, tonnin kohdalla enää 105,3, maalissa 102,4.

Tuoksahtaa siltä että rajoituksia on noudatettu pilkulleen, mikä toki on varmaan ihan viisasta kun hyvin julkisesti homma tehtiin.

Itse ynnäilin kesällä että olisin kokeillut Polella varsin vastaavaa silmukkaa tähdäten ajonaikaiseen keskinopeuteen 129 (eli motarilla tasaisesti 137 km/h todellista cruisessa miinus hidastukset), ynnäilin kulutuksen olevan rajusti CLA:ta isompi eli 23 kWh satasellle lämpimässä kesässä, ladaden 180 kilsan välein 41,4 kWh 20 minsassa. Tuolla mallilla sillä pitäisi päästä 2540 kilsaa.

CLA:lla latausvälejä voisi pidentää huimasti.
 
Kyllähän CLA parempaankin pystyisi. Nyt meni ensimmäinen 1000km 9,5h kun Björnillä meni tasan 9h.
Tällaisia testejä ja lukemia olen jo tovin odotellut. Vuoden aikana tulee 6–12 päivää, jolloin majapaikkojen väli on noin 1000 kilometriä. Parhaimmillaan plugarilla matka on taittunut alle 10 tunnissa, kunhan ei juutu pahimpaan ruuhkaan isompien kaupunkien ympärillä. Erittäin lähelle samaa tasoa taidetaan päästä jo uudella CLA:llakin.
 

https://pin.virtasenkauppa.fi/t/t?a=1637080522&as=1920463831&t=2&tk=1