L
Luppis
Vieras
Telia-Sonera myy Liikennevirastolle tiedot kännykkäasiakkaidensa liikkeistä sateliittipaikannuksen kautta, uutisoi Kaleva.
Liikennevirasto käyttää tietoja matka-aikapalvelussaan, joka on määrä ottaa virallisesti käyttöön kuukauden kuluessa. Jo toiminnassa olevan järjestelmän avulla analysoidaan autojen liikkumista tieverkostossa ja liikenteen sujuvuutta. Näin selviää esimerkiksi kauanko matka kestää kulloinkin kahden paikkakunnan välillä.
Telia-Sonera sai sopimuksen matka-aikajärjestelmän tietojen tuottamisesta voittamalla kilpailutuksen ratkaisullaan, joka perustuu matkapuhelimiin. Operaattorilla on 2,5 miljoonaa asiakasta.
Virasto vakuuttaa, että puhelinten tiedot poimitaan anonyymisti eikä tarkoitus ole seurata ihmisiä tai heidän puheluitaan ja verkon käyttöään.
Telia-Soneran kehitysjohtaja Jouni Sintonen kertoo, että kännykän päällä oleminen ei riitä, vaan laitetta seurataan vasta, jos se käyttää aktiivisesti mobiiliverkkoa.
Kuka uskoo tosissaan että noi kerätyt datat on anonyymisti tapahtuvaa? Minä en ainakaan.
Korjattu: suomessa --> Suomessa. - Quality -